Projektowanie hali produkcyjnej w Niepruszewie

Projektowanie hali produkcyjnej w Niepruszewie

W lipcu br. projektanci BUDVISION zakończyli opracowanie projektu wykonawczego fundamentów, konstrukcji żelbetowej budynku handlowo-socjalno-biurowego oraz konstrukcji stalowej hali i wiaty dla inwestycji, której projekt budowlany wielobranżowy został wykonany przez projektantów BUDVISION na początku bieżącego roku.

W ostatnich dniach lutego br. projektanci BUDVISION zakończyli opracowywanie wielobranżowego projektu budowlanego hali produkcyjno-magazynowej z wiatą magazynową oraz z zapleczem socjalno-biurowym z infrastrukturą towarzyszącą – zbiornik bezodpływowy, zbiorniki na wodę deszczową w miejscowości Niepruszewo k. Poznania.

Projektowany obiekt składać się będzie z trzech części:

  • hali produkcyjno-magazynowej podzielonej na dwie części produkcyjną i magazynową. W części produkcyjnej wytwarzane będą okna, drzwi i fasady PCV i ALU,  natomiast część magazynowa przeznaczona będzie do przechowywania prefabrykatów
  • wiaty magazynowej, w której składowane będą produkty gotowe
  • budynku socjalno-biurowego 2-kondygnacyjnego z częścią biurową oraz zapleczem socjalnym.

Konstrukcja główna hali produkcyjno-magazynowej – o powierzchni 1600 m2 i wysokości 6,2 m w okapie konstrukcji – składać się będzie z ram szczytowych w układzie słupowo-ryglowym z przegubowym połączeniem słup-rygiel i przegubowym mocowaniem do fundamentów. Sztywność ramy szczytowej zapewnią stężenia pionowe, prętowe typu X. W pierwszej osi zostanie zastosowana rama powtarzalna, do rozbudowy z dodatkowym układem słupków stalowych do mocowania obudowy ściany szczytowej. Słupy będą przegubowo mocowane do fundamentów oraz przegubowo-przesuwnie (przesuw w pionie) do dźwigara dachowego. Konstrukcja dachu o nachyleniu 8% składać się będzie z pełnościennych dźwigarów dachowych, rygla dachowego, płatwi zimnogiętych typu „Z” ze stali S350GD+Z, zastrzałów, stężeń połaciowych oraz tężników. Obiekt pokryty zostanie lekką obudową z płyt warstwowych z rdzeniem PIR.

W ścianach hali zaprojektowano bramy, drzwi oraz okna, natomiast w dachu pasma.

Obiekt posadowiony zostanie na stopach fundamentowych, żelbetowych, usztywnionych obwodowo podwaliną.

Konstrukcja główna wiaty składać się będzie z ram głównych oraz szczytowych słupów i rygli z kształtowników gorącowalcowanych. Rama główna (powtarzalna) o sztywnym narożu będzie przegubowo mocowana do fundamentu oraz do słupa głównego hali.. Do ram głównych i ram szczytowych mocowane będą elementy konstrukcji stalowej budynku (płatwie, obramowania, stężenia połaciowe i pionowe, zastrzały) tworząc ustrój nośny budynku.

Konstrukcję główną zaplecza socjalno-biurowego dwukondygnacyjnego stanowić będzie konstrukcja ścian wzmocnionych elementami szkieletu żelbetowego: trzpieniami, słupami, wieńcami, nadprożami oraz strop i stropodach ze sprężonych płyt kanałowych.

Ściany budynku zaprojektowano jako ściany murowane usztywnione stropem, stropodachem, poprzecznymi ścianami klatki schodowej, innymi ścianami wewnętrznymi oraz trzpieniami i słupami żelbetowymi.

W budynku zaprojektowano także żelbetowe schody wewnętrzne, których płyta oparta jest na murowanych ścianach podłużnych. Na narożniku budynku, w poziomie piętra zaprojektowano wykusz, który składać się będzie z żelbetowej stropowej płyty wspornikowej wspartej w poziomie parteru na ramie żelbetowej oraz z lekkiego dachu stalowego z lekką obudową w układzie warstwowym (blacha trapezowa + wełna mineralna + papa termozgrzewalna).

Obiekt posadowiony zostanie na ławach oraz stopach fundamentowych żelbetowych.