Projekt hali produkcyjnej w Tomnicach

Projekt hali produkcyjnej w Tomnicach

BUDVISION zakończył prace nad kolejnym zleceniem dotyczącym opracowania projektu wykonawczego konstrukcji hal stalowych.

W październiku projektanci BUDVISION opracowali  wielobranżowy projekt budowlany dobudowy hali pakowni mięsa oraz zamrażalni i mroźni do istniejących budynków zakładu rozbioru dziczyzny w miejscowości Tomnice koło Krotoszyna. Na jego podstawie zleceniodawca z Tomnic – specjalizujący się w produkcji mięsa króliczego i dziczyzny – uzyskał pozwolenie na budowę.

Projekt budowlany, przygotowany przez  BUDVISION, składał się z części: architektonicznej, konstrukcyjnej, elektrycznej, sanitarnej (woda, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, wentylacja), chłodnictwa.

Projektowana dobudowa ma na celu powiększenie istniejącego budynku produkcyjnego z zapleczem socjalnym o halę pakowni mięsa, zamrażalnię, mroźnię oraz pomieszczenia towarzyszące. Po rozbudowie powierzchnia budynku będzie wynosiła około 1700 m2.

Konstrukcją główną projektowanej dobudowy hali pakowni mięsa oraz zamrażalni i mroźni do istniejących budynków zakładu rozbioru dziczyzny stanowić będą konstrukcje stalowe ustawiane na zewnątrz obudowy. Jest to typowe rozwiązanie stosowane dla budynków chłodni i mroźni. Projektowana dobudowa realizowana będzie w technologii lekkiego szkieletu stalowego z pokryciem ścian i sufitów z płyty warstwowej z rdzeniem poliuretanowym oraz pokryciem dachu z blachy trapezowej z powłoką antykondensacyjną. Konstrukcję główną stanowią ramy składające się ze słupów pełnościennych dwuteowych zamocowanych przegubowo do fundamentów oraz kratowych dźwigarów dachowych z pasem dolnym dochodzącym do słupa – połączenie sztywne.
Konstrukcja dachu hali zaprojektowana została jako lekka konstrukcja stalowa składająca się z elementów zimnogiętych typu „Z” ze stali o podwyższonej wytrzymałości.

Projektanci, przy użyciu programu Autodesk Robot Structural Analysis wykonali obliczenia statyczne konstrukcji obiektów, na ich podstawie przygotowany został przestrzenny model konstrukcji przy pomocy programu AutoCAD Structural Detailing. W kolejnym etapie przygotowano rysunki wykonawcze i warsztatowe oraz opis techniczny wraz z zestawieniami materiałowymi.