Projektowanie hali produkcyjnej w Poznaniu

Projektowanie hali produkcyjnej w Poznaniu

Projektanci BUDVISION zakończyli prace nad projektem budowlanym konstrukcji hali produkcyjnej. Dokładniej tematem opracowania była rozbudowa budynku o funkcję przemysłową na terenie zakładu produkcyjnego znaczącej firmy z branży przetwórstwa spożywczego w Poznaniu.
Rozbudowa dotyczy istniejącego budynku przemysłowego (produkcyjnego). Jest to jednokondygnacyjna, dwunawowa hala stalowa z przewieszeniami, zwieńczona dachem jednospadowym o pochyleniu 2 stopni. Wykonana została w technologii lekkiego szkieletu stalowego.
Konstrukcja dachu istniejącego obiektu składa się z gorącowalcowanych płatwi stalowych, na których ułożono pokrycie z blachy trapezowej + ocieplenie + papa termozgrzewalna.
Ściany hali wykonane są jako lekka obudowa z płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym w układzie pionowym. Pod słupami i ścianami osłonowymi występują odpowiednio stopy i podwaliny fundamentowe. Ponad dachem budynku zlokalizowany jest pomost techniczny – wykonany jako stalowa konstrukcja z poszyciem z ocynkowanych kratek pomostowych, na którym umieszczone zostały centrale wentylacyjne oraz wieże chłodnicze.
Wewnątrz hali w obrębie maszynowni znajdują się stalowe schody i pomost technologiczny z poszyciem z ocynkowanych kratek pomostowych, na którym zlokalizowane są urządzenia technologiczne oraz elektryczne. W przestrzeni ponad sufitem, a pod dachem zlokalizowane są konstrukcje wsporcze instalacji chłodnictwa i wentylacji z dostępem poprzez konstrukcję sufitów (poszycie z płyty warstwowej sufitowej).
Rezultatem planowanej rozbudowy będzie wydłużenie istniejącego budynku od strony frontowej ściany szczytowej o ok. 5m poprzez wzmocnienie lokalne istniejącej ramy oraz dobudowanie nowej ramy szczytowej (słupowo-ryglowej), na których oparte będą płatwie IPE220 w rozstawie ok. 2,10m, projektowane jako belki wolnopodparte ze stali S355J2. Projektowana rama szczytowa oparta będzie przegubowo na fundamentach, a jej węzły słup-rygiel dachowy także zostały zaprojektowane jako przegubowe. Stateczność ramy słupowo-ryglowej zapewni układ stężeń pionowych, prętowych typu X oraz tężnik rurowy, spełniający dodatkowo rolę ryglówki ściennej z uwagi na układ pionowy płyt warstwowych. Płatwie są usztywnione w płaszczyźnie płatwi tężnikami prętowymi zlokalizowanymi w 1/2 rozpiętości przęsła płatwi. Na płatwiach ułożone zostanie pokrycie dachu z blachy trapezowej TR45 gr. 0,7mm, ułożonej ze spadkiem 2 stopnie.
Ponad dachem budynku projektowane jest przedłużenie stalowego pomostu technicznego do posadowienia urządzeń instalacji chłodnictwa oraz wentylacji z poszyciem z typowych ocynkowanych krat pomostowych. Konstrukcja nowej części pomostu będzie mocowana przegubowo do konstrukcji ram głównych budynku oraz nowej ramy szczytowej hali. Pomost techniczny zostanie w nowej części zabudowany także płytami warstwowymi dźwiękochłonnymi tworząc dodatkowo balustradę ochronną. W obrębie maszynowni projektowanej jest przedłużenie i lokalne poszerzenie pomostu technologicznego wraz z balustradami ochronnymi, przeznaczonego do posadowienia urządzeń technologii oraz urządzeń elektrycznych, z poszyciem z typowych ocynkowanych krat pomostowych. Konstrukcja pomostu mocowana będzie do istniejącej konstrukcji hali oraz do wzmocnionej posadzki hali.
Przedłużona część hali posadowiona zostanie na stopach fundamentowych, żelbetowych, usztywnionych obwodowo podwaliną żelbetową.